بررسی لنز FUJINON MK18-55mm T2.9

قسمتی از کمپانی FujiFilm به نام Fujinon، بخشی است که به ساخت لنز می پردازد و اخیراً دو لنز سینمایی با اتصال E را معرفی کرده است: Fujinon MK18-55mm T2.9 و Fujinon MK50-135mm T2.9. هر دو لنز سنسور Super 35/APS-C را پوشش می دهند و هدفشان خدمت رسانی به افرادی است که از اتصال نوع E استفاده می کنند. همچنین یک نسخه با اتصال X نیز بعدتر به بازار عرضه خواهد شد.

در ادامه یک نسخه اولیه Fujinon MK18-55 T2.9 مورد بررسی قرار داده شده است.

Fujinon MK18-55

تا چندی پیش، بازار دوربین های سنسور بزرگ به شدت از عدم وجود لنزهای سینمایی واقعی برای همراهی با دوربین های مختلف رنج می برد. اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از فیلمبرداران، از کاربرد لنزهای عکاسی برای فیلمبرداری متنفر هستید، پس مطمئناً از ساخت لنزهای سینمایی زوم با کیفیت بالا استقبال می کنید. به این دلیل از کلمه “سینمایی” استفاده می کنیم که این کلمه به عنوان یک تکنیک برای فروش بیشتر توسط تولید کننده ها استفاد می شود، در صورتی که این لنزها برای اکثر انواع فیلمبرداری مناسب خواهند بود. می توان سال ۲۰۱۶ را با نام سال لنزهای زوم خوش قیمت خواند. به خصوص با عرضه لنزهایی مانند ZEISS 21-100mm T2.9-3.9, Canon CN-E 18-80mm T4.4, Sigma Cine 18-35mm T2.0 و Sigma 50-100 T2.0 و Sony E PZ 18-110mm f/4. و حالا Fujinon دو لنز Fujinon MK18-55 T2.9 (که از مارس ۲۰۱۷ در دسترس می باشد) و Fujinon MK50-135 T2.9 (که از تابستان ۲۰۱۷ در دسترس خواهد بود) که به این بازار در حال رشد وارد خواهد شد.

می توان به وضوح دید که قیمت در مورد تمام این لنزها یکسان است. بازار زوم لنزهای سینمایی زیر ۱۰۰۰۰ دلار هیچوقت به این اندازه امیدوار کننده به نظر نرسیده است.

این دو لنز طراحی شده اند تا مکمل یکدیگر باشند. با هم یک فاصله کانونی مناسب را پوشش می دهند و هر دو دارای سه حلقه برای کنترل دستی و مستقل فوکوس، زوم و دیافراگم می باشند. و هر سه دارای گام دنده استاندارد هستند. بر خلاف لنزهای عکاسی معمولی، این دو لنز سینمایی جدید Par-Focal هستند، به این معنی که در صورت عوض کردن فاصله کانونی همچنان فوکوس در همان نقطه ای که باید، باقی می ماند.

دو قابلیت دیگر که در این دو لنز جدید وجود دارند که علاقمندان به فیلمبرداری از دنیای پخش زنده با آن آشنا هستند: Back Focus Adjustment که به شما اجازه می دهد تا این لنز را با هر دوربینی به بهترین شکل ممکن تنظیم کنید و از وجود فوکوس صحیح در تمام طول فاصله کانونی اطمینان حاصل کنید. و Macro که اجازه می دهد تا به حداقل فاصله فوکوس کمتری دست پیدا کنید. حداقل فاصله فوکوس Fujinon MK18-55mm T2.9 در حالت عادی ۸۵ سانتیمتر است که در حالت Macro با ۳۸ سانتیمتر می رسد در حالی که حداقل فاصله فوکوس در حالت عادی با لنز Fujinon MK50-135mm T2.9 120 سانتیمتر است و در حالت Macro به ۸۵ سانتیمتر می رسد (این اندازه ها در واید ترین حالت لنز می باشند).

هر دو لنز دارای قطر داخلی ۸۲ میلیمتر می باشند که برای اتصال فیلترها به آسانی بسیار کاربردی است و قطر خارجی آنها ۸۵ میلیمتر است که برای قرار دادن Matte-Box مناسب است.

در تست لنز Fujinon 18-55mm با دوربین Sony FS5، اولین چیزی که جلب توجه می کند آسانی استفاده از آن در حال پوشیدن دستکش است. ممکن است این برای افرادی که در مناطق گرمتر کار می کنند برتری مهمی نباشد اما زمانی که در مناطق بسیار سرد در حال کار باشید قطعاً کاربردی است. حلقه فوکوس بسیار واکنش پذیر است و کار کردن با آن نیز آسان است و با ۲۰۰ درجه چرخش برای استفاده به وسیله یک نفر با یک دست بسیار کاربردی است.

نکته چشمگیر دیگر، بدنه کم وزن لنز است. Fujinon از پس کار بسیار عالی بر آمده و هر دو لنز را بسیار کوچک و زیر ۱ کیلوگرم نگه داشته است. اما برای دستیابی به این اندازه و وزن کوچک، Fujinon به وجود مشکلاتی در دوربین تن داده است: حداکثر فاصله کانونی را کاهش داده اند، حداقل دیافراگم را محدود کرده اند و لنز را طوری طراحی کرده اند تا فقط از سنسورهای Super 35/APS-C پشتیبانی کند. یک لنز خوب همیشه باید تعادلی میان مشکلات و کارکرد کلی داشته باشد و برای فیلمبردارانی که با سنسورهای بزرگ کار می کنند، Fujinon احتمالاً این تعادل را برقرار کرده است.

در مورد کارکرد لنز، در تمام فاصله های کانونی این لنز یک کیفیت بسیار عالی را ارائه داد و تغییر نقطه فوکوس بدون تأخیر بسیار عالی است. البته نسبت به لنزهای عکاسی کمی اعوجاج بوجود می آید که به خصوص در هنگام تغییر دادن فاصله کانونی از ۱۸ تا ۳۳ میلیمتر دیده می شود. از سوی دیگر، MK18-55mm در تمام نقاط تصویر بسیار شارپ و با کیفیت است و حداقل نرمی گوشه در آن دیده می شود. انحراف رنگی نیز بسیار کم است.

نکات مثبت:

– زوم لنز با قیمت مناسب زیر ۴۰۰۰ دلار

– عدم وجود فاصله بین عوض کردن نقطه فوکوس

– کیفیت نوری خوب

– در طول زوم فوکوس را حفظ می کند

– بوکه زیبا

– کوچک و کم وزن (۹۸۰ گرم)

– سه حلقه مستقل که کار کردن با آنها بسیار آسان است (فوکوس/ زوم/ دیافراگم)

– قابلیت ماکرو

– Back Focus Adjustment

– می تواند با دوربین های فول فریم مانند a7S/a7SII استفاده شود و دارای کراپ ۱٫۴x می باشد که با سنسور APS-C کراپ  ۱٫۶x است.

نکات منفی

– در محدوده ۱۸ تا ۳۳ میلیمتر اعوجاج قابل مشاهده است

– حداکثر فاصله کانونی ۵۵ میلیمتر می تواند در بعضی از شرایط محدود کننده باشد

نتیجه گیری

لنز Fujinon MK18-ggmm T2.9 یک لنز بسیار عالی برای تمام افرادی است که از دوربین هایی با اتصال E برای کارهای خود استفاده می کنند. البته خوشبختانه گزینه های دیگری در بازار وجود دارد، اما به نظر می رسد که Fujifilm بهترین تعادل بین کیفیت، قابلیت حمل و قیمت را بوجود آورده است. برای بسیاری از افراد ممکن است حداکثر فاصله کانونی ۵۵ میلیمتر کم باشد و برای بعضی دیگر ممکن است کاملاً کافی باشد.

 

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.