بررسی Phantom 4 Pro از DJI

درست است که DJI بازار دِرون های مجهز به دوربین را در دست دارد، ولی آیا Phantom 4 را واقعاً باید “Pro” دانست؟

فانتوم ۴ DJI رویای پرواز است، و برای کاربران دِرون های عکاسی حرفه­ ای یا تفریحی ساخته شده است. حتی اگر قصد ندارید یک اپراتور دِرون حرفه ای بشوید، در بین محصولات سنگین برای سفر که امکان داشتن یک اپراتور وجود ندارد، فانتوم ۴ پرو DJI راه حلی ایده آل است.

فانتوم ۴ پرو DJI داخل یک قاب نرم و جذاب فوم پلاست قرار می گیرد که برای حمل و نقل روزانه بسیار مفید است؛ و به آسانی با لوازم دیگر در کیف دستی جا می گیرد. بسیاری قاب های سخت نیز به صورت آنلاین از فروشگاه هایی مثل B&H قابل خریداری هستند.

وقتی که ملخ­ ها برداشته شوند بدنه این دِرون فقط در قاب اصلی جا می شود. خوشبختانه ملخ ها به سادگی با سیستم “فشار بده و بپیچان” مخصوص DJI برداشته می شوند. ملخ­ های سری فانتوم ۴ بسیار امن تر بوده و نسبت به ورژن ۳ پیشرفت زیادی داشته اند.

اگر قبلاً یکی از محصولات DJI و یا حتی یک مدل دِرون دیگر را کنترل کرده باشید، استفاده از این محصول بسیار آسان است. ولی اگر به تازگی به دنیای تکنولوژی UAVها (وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین) وارد شده اید بهتر است “محدودیت­ های پرواز” را در “Beginner Mode” تنظیم کنید. این حالت سرعت وسیله را محدود می کند، و شما را از راندن آن در محدوده ای با قطر بیش از ۳۰ پایی نقطه مرکزی منع می کند که برای اولین پروازهای شما بسیار مناسب است.

حسگر موانع در این مدل پرو بسیار بهتر شده است، و سنسورهای جلویی اکنون می توانند تا ۹۸پایی موانع سر راه را تشخیص دهند. سنسورهای مادون قرمز در هر دو طرف این وسیله نیز می توانند تا ۲۳پایی موانع را بیابند. پرواز دادن این وسیله با این تکنولوژی احساس امنیت بیشتری دارد، ولی اگر زمانی دِرون به دلیل وجود مانع به شما اجازه نزدیک شدن به سوژه را نداد، می توانید آن را در حالت “Narrow Sensing” قرار دهید تا بتوانید به مانع اندکی نزدیک تر شوید. این مدل بین تمامی نسل­ های فانتوم بیشترین امنیت را در پرواز به شما می دهد.

ولی چه چیزی فانتوم ۴ DJI را حرفه ای کرده است؟ صرفاً مجهز بودن آن به دوربین با لنز ۲۴ میلیمتری (معادل فرمت ۳۵میلیمتری)، و سنسور یک اینچی آن که حدوداً چهار برابر مدل قبلی، فانتوم ۴ است. این دوربین دارای گزینه ضبط فشرده در H.264 یا در حالت جدیدتر در H.265 می باشد.

حداکثر میزان ارسال بیت ویدئو

این دوربین همچنین ISOهای بالاتر را بهتر مدیریت می کند، ولی هنوز تکنولوژی آن کاملاً با نور کم سازگار نیست. مانند فانتوم ۴، مدل D-Log نیز به صورت پرو موجود است که به شما طول رنگ­ های گسترده تر ارائه می کند.

حالت­ های پرواز دیگر در فانتوم ۴ عبارتند از: AR Route، TapFly Backward، TapFly Free in Tap Fly mode، Profile، Circle، Spotlight، ActiveTrack، Draw و Gesture. معنای بیشتر این حالت ها از نامشان مشخص است، و به نظر می رسد تمام آنها به جز  ActiveTrack –که مرتباً سوژه را گم می کند- بسیار عالی کار کنند.

فانتوم ۴ پرو DJI از یک سیستم Lightbridge ارتقاء یافته دوگانه استفاده می کند که انتقال عالی ویدئوی آن تا ۴٫۳ مایل بدون مانع از نقطه مرکزی خارق­ العاده است. به نظر می رسد این مدل پیشرفته سرعت انتقال ویدئوی بسیار بیشتری نسبت به مدل­ های قبلی داشته باشد.

نمونه فانتوم پرو ۴+ DJI یک مانیتور ۱۰۸۰p دارد که از دور کنترل می شود، و نیز یک صفحه که گرچه بازتاب دهنده است، همچنان به قدری روشنایی می گیرد که بدون نیاز به هود در نور مستقیم بتواند دِرون را به پرواز درآورد. DJI از “+” برای نام گذاری مجموعه همراه مانیتور استفاده کرده است. داشتن مانیتور داخلی احساس امنیت در استفاده برای شما فراهم می کند. این مانیتور با ۳۰۰ دلار افزایش قیمت همراه است، و قیمت فانتوم ۴ پرو ۱۴۹۹۰۰ دلار می باشد.

و حالا باتری­ ها: نسخه پرو از همان باتری­ های ورژن غیر پرو استفاده می کند، که با بار استاندارد حدود ۲۶ پرواز برای شما فراهم می کند. در یک روز آفتابی و بدون باد این زمان تا ۳۰ دقیقه افزایش پیدا می کند.

فانتوم ۴ پرو باید بین ۳۲ تا ۱۰۴ درجه فارنهایت (۰ تا ۴۰ درجه سیلسیوس) استفاده شود، وگرنه ممکن است قطعات آن آسیب ببینند.

سری فانتوم ۴ بیشترین استفاده را برای شات­ های پی در پی از یک سوژه، شات­ های گوناگون از ساختمان ها و به طور کلی صحنه ­های زیبا دارد، و فانتوم ۴ پرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. گیمبال آن به قدری حساس نیست که وقتی دوربین وسط شات منحرف می شود اجازه حرکت بدهد. اگر می خواهید دِرون دور سوژه بچرخد بهتر است آن را روی حالت Circle تنظیم کنید.

به جز ایرادات جزئی، فانتوم ۴ پرو کارش را خوب و عالی انجام می دهد. این دستگاه بهترین راه حل برای تصاویر هوایی سریع در زمینه های مختلف است و پرواز دادن آن بسیار لذت بخش است. گرچه که شاید از لحاظ تصویر به خوبی DJI Inspire های گرانتر و بزرگتر نباشد، ولی هدف این کار را هم ندارد و با توجه به سایز و تنظیمات ساده آن، بهترین دِرونی است که با این سایز، تصویری با این کیفیت ارائه می دهد.

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.