رازهایی برای ثبت پرتره های بهتر در نور طبیعی


بهترین مزیت پرتره هایی که در نور طبیعی گرفته می شوند این است که ظاهر و حس بهتری دارند. اما این جمله به معنی بد بودن پرتره های نورپردازی شده در استودیو نیست. همچنین پرتره های نور طبیعی مقدمه خوبی برای شروع عکاسی پرتره هستند.

بدون نگرانی نسبت به چیدمان نورها (و یا اختصاص هزینه برای خرید نورهای مصنوعی)، می توانید بر روی مسائلی همچون ترکیب بندی، و کاربرد نور طبیعی برای نمایش هر چه بهتر سوژه های خود استفاده کنید. به منظور خلق بهترین پرتره ها با نور طبیعی، باید با تنظیمات صحیح دوربین آشنایی داشته باشید. خواندن این مطلب به شما در این راه یاری خواهد رساند.

حالت عکاسی

اگر تجربه کمی در زمینه عکاسی داشته باشید می دانید که عکاسی در نور طبیعی در حالت manual بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. حالت manual بیشترین میزان کنترل دوربین را به ویژه در دیافراگم، سرعت شاتر و ISO به شما ارائه می دهد. اگر به تازگی عکاسی را شروع کرده اید و یا تا به حال تجربه عکاسی پرتره را نداشته اید، در حالت تقدم دیافراگم به عکاسی بپردازید.

ویژگی خوب عکاسی در این حالت، این است که می توانید دیافراگم را بر روی عدد مورد نظر خود تنظیم کرده و دوربین بر اساس آن، سرعت شاتر مناسب را انتخاب خواهد کرد. این کار به شما کمک می کند تا بدون نیاز به دستکاری تنظیمات نوردهی عکس هایی با نور مناسب ثبت کنید.

سرعت شاتر

اول از همه، سرعت شاتری که انتخاب می کنید باید برای حذف لرزش دوربین به قدر کافی سریع باشد. به عنوان یک قاعده کلی، پایین ترین سرعت شاتری که می توانید انتخاب کنید، معکوس فاصله کانونی لنز شماست. برای نمونه، اگر از یک لنز ۵۰ میلیمتری بر روی یک دوربین فول فریم استفاده می کنید، می توانید با سرعت ۵۰/۱ ثانیه بدون محو شدن تصویر عکاسی کنید.

اما اگر همان لنز ۵۰ میلیمتری بر روی یک دوربین با سنسور کراپ شده قرار بگیرد، باید کراپ فاکتور را هم محاسبه نمایید. برخی دوربین ها دارای کراپ فاکتوری معادل ۱٫۵x، ۱٫۶x،  ۲x و غیره هستند. کافیست عدد کراپ فاکتور را در عدد فاصله کانونی ضرب کنید، به این ترتیب تقریباً به حداقل سرعت شاتر مناسب خواهید رسید.

ثانیاً، به ارائه خلاقانه پرتره هم فکر کنید. تنظیماتی که در بالا به آنها اشاره شد برای مواردی هستند که قصد فریز کردن حرکت را داشته باشید. اگر می خواهید که حرکت در تصویر دیده شود، باید با سرعت شاتر پایین تر، مثلاً یک ثانیه، عکاسی کنید.

به یاد داشته باشید، در حالت تقدم دیافراگم، دوربین سرعت شاتر را برای شما مشخص خواهد کرد. اگر قصد افزایش سرعت شاتر را دارید، می توانید از دیافراگم های پایین تر استفاده کرده و یا فیلتر ND را برای در اختیار داشتن سرعت شاتر طولانی تر به کار ببرید.

 

دیافراگم  

فاکتورهای زیادی در هنگام انتخاب دیافراگم ایفای نقش می کنند، و مهم ترین آنها عمق میدان می باشد. دیافراگم تنها یکی از عوامل ایجاد عمق میدان است، اما هر چه عدد دیافراگم بیشتر باشد عمق میدان کمتری در تصویر مشاهده خواهد شد. این ویژگی در عکاسی پرتره ارجحیت دارد زیرا به این ترتیب می توان به بک گراندهایی محو دست یافت که به خوبی سوژه را از زمینه جدا می کنند. لنزهای سریع با حداکثر دیافراگم  f/1.4-f/2 برای این کار بسیار مناسب هستند.

اگر لنز سریعی در اختیار ندارید، می توانید دیگر فاکتورها را برای ایجاد پس زمینه های محو به کار بگیرید. هرچه فاصله بین شما و سوژه زیادتر شود، عمق میدان کاهش یافته و زمینه عکس محوتر خواهد شد.

ISO

وقتی صحبت از حساسیت به میان می آید، بهترین ایده استفاده از کمترین ISO دوربین است. برای اغلب دوربین ها، این عدد ۱۰۰ و در برخی دوربین ها نیز ISO 50 می باشد. در واقع با کاهش ISO، حساسیت سنسور دوربین به نور را هم کاهش می دهید. این نکته به معنای نویز دیجیتال کمتر در عکس های شما و داشتن ظاهر تمیزتر و واضح تر می باشد.

اما اگر متوجه شوید که سرعت شاتر برای فریز کردن حرکت یا جلوگیری از لرزش دوربین بیش از حد پایین است، می توانید ISO را برای حساس تر کردن سنسور دوربین به نور افزایش دهید، و پس از آن سرعت شاتر بیشتری انتخاب نمایید.

این فرآیند به مقداری تمرین احتیاج دارد، اما با گذشت زمان، به درک صحیحی از کاربرد ISO و مسائل مربوط به آن خواهید رسید.

با فرمت RAW عکاسی کنید

آخرین تنظیمات دوربینی که برای ثبت پرتره هایی با نور طبیعی باید در نظر داشته باشید، عکاسی با فرمت RAW می باشد. فایل های RAW تمام جزئیات ثبت شده به وسیله دوربین را در خود حفظ می کنند، برخلاف فایل های JPEG که فشرده بوده و برخی اطلاعات را از دست می دهند.

در حقیقت فایل های RAW حجم بیشتری داشته، و بنابراین اطلاعات بیشتری در زمان ویرایش عکس ها در اختیار شما قرار می دهند. به عبارت دیگر، یک فایل RAW ویرایش تصاویر شما را ساده تر کرده چون امکان بیشتری برای تصحیح خطاهای خود در حین عکاسی خواهید داشت.

اگرچه، یک راه ساده در عکاسی پرتره با نور طبیعی این است که به سوژه خود اندکی کمتر از حد معمول نور دهید تا برخی قسمت های عکس بیش از حد روشن نشوند. این کار به این دلیل پیشنهاد می شود که روشن کردن قسمت های تیره تصویر از تیره کردن بخش های روشن عکس ساده تر خواهد بود.

جمع بندی

موارد دیگری مانند انتخاب لنز، فاصله، و فوکوس نیز در عکاسی از پرتره ها با نور طبیعی اهمیت دارند. به هر حال، بدون در نظر گرفتن این فاکتورها، شما همچنان نیاز به درک صحیح تنظیمات اصلی دوربین برای خلق عکس های بدون نقص خواهید داشت. بنابراین موارد ذکر شده در این مطلب را تمرین کنید زیرا اولین مواردی هستند که به شما در خلق پرتره های جذاب در نور طبیعی یاری خواهند رساند.

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.