قوانینی که باید در ترکیب بندی عکس ها رعایت کنید

ممکن است جذاب ترین سوژه را در بهترین شرایط نوری در مقابل خود ببینید، اما اگر نتوانید ترکیب بندی مناسبی داشته باشید، نه جالب بودن سوژه و نه نور خوب هیچ کدام نمی توانند از تبدیل شدن عکس شما به یک عکس بی کیفیت جلوگیری کنند.

نکات زیادی در مورد ترکیب بندی در عکاسی برای کمک به ثبت عکس های بهتر وجود دارند و این نکته خوبی است. اما برای رسیدن به کادربندی مناسب باید تمرین های زیادی انجام دهید. علاوه بر این، باید تصمیم بگیرید که قصد آموختن کدام تکنیک های ترکیب بندی را داشته و کدام یک را باید در زمان مناسب به کار ببرید. در ادامه به چند قانون ترکیب بندی که به شما در جهت خلق تصاویر تأثیرگذارتر کمک می کنند، می پردازیم:

به هر دو شکل عمودی و افقی عکاسی کنید

لازم نیست حتماً تمام عکس های منظره را بصورت افقی و عکس های پرتره را به شکل عمودی بگیرید. زیرا هیچ قانون قطعی در این زمینه وجود ندارد. بهترین راه در این مورد این است که از هر سوژه به هر دو شکل عمودی و افقی عکس بگیرید، و پس از آن مقایسه کنید که کدام یک کادر مناسب تری داشته و حس بهتری را به مخاطب القاء می کند.

از خطوط راهنما استفاده کنید  

یکی از قدرتمندترین ابزار ترکیب بندی که به ویژه در عکاسی منظره می توان استفاده کرد، خطوط راهنما است. خطوط راهنما به مخاطبان در فهم این که باید به کدام قسمت عکس نگاه کنند کمک می کند. به این دلیل که به جای سرگردان شدن چشم های مخاطب در عکس، خطوط راهنما به سرعت توجه آنان را جلب کرده و چشم را به سمت سوژه اصلی هدایت می کند.

بطور مثال، در عکس بالا، درخت افتاده در سمت چپ کادر مستقیماً به مرد در تصویر اشاره می کند. این نوع خط راهنمای ظریف بسیار مؤثر است، و بینندگان اغلب حتی متوجه نمی شوند که توجه آنها به دلیل چنین عامل نامحسوسی جلب شده است.

درگیر استفاده از خطوط عمودی و افقی نشوید

زمانی که به کاربرد خطوط راهنما فکر می کنید، طبیعی است که اول به سراغ خطوط افقی و عمودی بروید. اما برای ایجاد تصویری پویا و غیرمنتظره باید از خطوط مورب استفاده کرد. در تصویر بالا، دو سری از خط های مورب دیده می شود: رودخانه و پرتوهای نور خورشید. دقت کنید که چگونه این خطوط مورب حس بیشتری در تصویر ایجاد کرده اند. در صورتی که اگر تنها خط های عمودی یا افقی را به کار می بردید این حس و حال منتقل نمی شد.

ترکیب بندی های ساده داشته باشید

در مقایسه با تصویری که پر از عناصر مختلف است، یک ترکیب بندی ساده به بیننده اجازه می دهد تا به آسانی با سوژه اصلی ارتباط برقرار کند. اما چگونه می توان صحنه را ساده کرد؟

همانطور که در عکس بالا می بینید، باید یک سوژه پرقدرت را انتخاب کنید، سوژه ای که به دلیل اندازه، شکل، رنگ، بافت و … در صحنه شاخص باشد. پس از آن سوژه را به گونه ای در کادر قرار دهید تا بیننده به هیچ وجه دیدن آن را از دست ندهد و در صورت لزوم دیگر عناصر تصویر را کراپ کنید.

در این تصویر، سوژه اصلی زن است. اما رنگ ها و بافت منظره اطراف زن به ایجاد ترکیب بندی قوی تر کمک می کنند، بدون این که توجه بیننده از دیدن زن منحرف شود.

کادر عکس را با سوژه پر کنید

راه ساده دیگری برای دستیابی به ترکیب بندی تأثیرگذارتر (در عین حفظ سادگی)، پر کردن کادر با سوژه می باشد. پر کردن کادر باعث اثرگذاری بیشتر عکس می شود، زیرا تمام عناصر مزاحم که ممکن است تمرکز مخاطب را از سوژه اصلی منحرف کند، حذف خواهند شد. علاوه بر این، پر کردن کادر با سوژه باعث بزرگ تر دیده شدن آن می شود.

راه های بسیاری برای پر کردن کادر وجود دارد. از جمله زوم کردن روی سوژه با لنز، نزدیک شدن به سوژه با تغییر محل عکاسی، و کراپ کردن تصویر در مرحله ویرایش عکس. همه این کارها با تمرکز بر روی سوژه اصلی به جذابیت بصری عکس شما می افزایند.

 

در مورد پس زمینه فکر کنید

در برخی عکس ها اتفاقاتی که در بک گراند می افتد می تواند از لحاظ بصری جذاب باشد. به این فکر کنید که پس زمینه چگونه می تواند به جذابیت تصویر شما اضافه کند. عکس بالا نمونه مناسبی برای این مورد است. پسربچه سوژه اصلی می باشد، اما اشاره مستقیم به بک گراند باعث جذابیت بیشتر تصویر شده است.

چشم انداز جنگل – حتی با وجود محو بودن – این ایده را به مخاطب می دهد که این عکس در کجا گرفته شده و پسربچه در زمان ثبت عکس مشغول چه کاری بوده است.

به عبارت دیگر، بک گراند به کامل کردن داستان عکس کمک کرده و این نکته باعث تأثیرگذارتر شدن تصویر شده است.

برای حرکت سوژه فضایی در نظر بگیرید

اگرچه عکس ها ساکن و دو بُعدی می باشند، اما حقه هایی در ترکیب بندی وجود دارد که به شما در ایجاد حس حرکت کمک می کند. یکی از قوی ترین راه ها، اختصاص فضایی به سوژه برای حرکت در آن است. به طوری که به نظر برسد عکس دارای حس حرکت ضمنی است.

این حقه اغلب در زمانی که از موضوعاتی مانند حیوانی در حال دویدن و یا اتومبیلی در حال حرکت گرفته می شود، به کار می رود و سوژه در یک سمت کادر قرار گرفته و فضایی خالی در مقابل او در نظر گرفته می شود. نمونه این کار را بخوبی در عکس بالا مشاهده می کنید.

به رنگ ها دقت کنید

مشکلی که اغلب عکاسان مبتدی با آن روبرو هستند رنگ های بیش از حد اشباع شده است که این کار اغلب در مرحله ادیت عکس انجام شده و باعث تصنعی جلوه کردن تصویر می شود. البته منظور ما این نیست که شما نمی توانید از رنگ های بسیار روشن در عکس خود استفاده کنید.

در حقیقت، رنگ یکی از ابزارهایی است که به وسیله آن می توان توجه مخاطب را به تصویر و در نهایت به سوژه جلب کرد. دقت کنید که در عکس بالا چگونه لکه های رنگی حوله ها و چترها چشم ها را به سوی جمعیت می کشد. رنگ های این عکس به این دلیل خوب دیده می شوند که کوچک بوده و بیش از حد جلب توجه نمی کنند.

اگر فاصله کمی تا سوژه دارید، کادر خود را ببندید تا رنگ های موجود در تصویر را محدود کرده و از جلب توجه بیش از حد آنها جلوگیری نمایید. همچنین سعی کنید از رنگ های مکمل مانند آبی و نارنجی، و یا قرمز و سبز در کنار هم برای ایجاد تصاویر پویاتر استفاده کنید.

نگران شکستن هیچ یک از قوانین نباشید

اگرچه یادگیری اصول ترکیب بندی اهمیت دارد، ولی شاید مسئله مهمتر این باشد که بیاموزید چه زمانی می توان این قوانین را زیر پا گذاشت.

عکاسی اغلب درباره حس هاست، و گاهی بهترین حسی که می توانید از طریق تصاویر خود بیان کنید کنار گذاشتن همه قواعد و به جای آن دنبال کردن راه شخصی خودتان است. در حقیقت، گاهی می توان قانون یک سوم را زیر پا گذاشت، و یا گاهی می توان رنگ های بسیار روشن را در عکس به کار برد و …

و این کارها هیچ مشکلی در روند عکاسی شما ایجاد نمی کند. کلید موفقیت شما یادگیری و تمرین اصولی است که در این مطلب به آنها اشاره شد. به این ترتیب است که می توانید عکس های جذاب تری ثبت کنید. قدم بعدی نیز این است که تشخیص دهید که چه زمانی این قوانین به کار شما نمی آیند. در این صورت هم می توانید آنها را به شیوه ای هدفمند شکسته و عکسی زیبا و جذاب بگیرید.

 

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.