مروری بر دوربین Sony a6500

مدتی پیش کمپانی Sony، دوربین جدید خود با نام a6500، که جانشینی برای دوربین قبلی این شرکت به نام a6300 است را معرفی کرد.

1475764468000_img_694576

مشخصات فنی Sony a6500 :

چهار ویژگی قابل توجه این دوربین عبارتند از : طراحی جدید منو، سیستم اتوفوکوس قوی، LCD لمسی و لرزشگیر تصویر ۵ محوره در داخل بدنه. علاوه بر این، اندازه گریپ دوربین بزرگتر شده و باعث کاربری راحت تر دوربین می شود. موارد دیگر مانند سنسور، کیفیت تصاویر و حتی عملکرد دوربین در نور کم کاملاً شبیه به دوربین a6300 می باشد.

ویژگی دیگری که می توان از طریق منو به آسانی به آن دست یافت، قابلیت افزایش زمان تصویربرداری ۴K است. در هنگام تصویربرداری با دوربین a6300 ، دوربین گرم شده و ممکن بود که دوربین در هنگام ضبط خاموش شود. هر چند که احتمال دارد این مشکل در دوربین جدید a6500 نیز وجود داشته باشد، اما برای کاربران این انتخاب وجود دارد که با تنظیم Auto Power OFF Temp. در منو بر روی حالت High، وقوع این ایراد فنی را به تأخیر بیندازند. کمپانی سونی نیز توصیه می کند که در هنگام گرم شدن دوربین از سه پایه استفاده شود.

2

در دوربین های جدید، کمپانی سونی تلاش کرده تا منوی عکاسی و تصویربرداری دوربین های خود را به صورت مجزا طراحی کند. در طراحی منوی دوربین a6500، این اتفاق تا حدود ۸۰ درصد افتاده است. نمایشگر لمسی جدید Sony a6500، مانیتوری با کاربری آسان است که به خوبی با سیستم اتوفوکوس جدید کار می کند. برای کار با منظره یاب الکترونیکی (EVF) گزینه Flexible Focus Point را انتخاب کرده و برای فوکوس کردن کافی است انگشتان خود رابر روی نقطه فوکوس مورد نظر بکشید.

لرزشگیر تصویر ۵ محوره در داخل بدنه دوربین به خوبی کار می کند، اما کیفیت آن به پای دوربین های جدید تولید شده توسط شرکت Olympus نمی رسد.

1475764468000_img_694577

نکات مثبت دوربین Sony a6500 :

– نمایشگر لمسی

– سیستم اتوفوکوس سریع، هرچند که همیشه با دقت کامل عمل نمی کند.

– گریپ بزرگتر دوربین که نگه داشتن و کار با دوربین را آسان تر می کند.

– تمام نکات مثبت a6300 مانند S-Log، کنترل دستی audio، عملکرد در نور کم، خروجی HDMI واضح و … در این دوربین هم دیده می شوند.

نکات منفی دوربین Sony a6500 :

– منوی تصویربرداری دوربین باید بطور کامل از منوی عکسبرداری جدا شود.

– دوربین فاقد ورودی هدفون است.

– عملکرد شاتر چرخشی مناسب نیست.

 اولین نکته انتقاد برانگیز در مورد این دوربین، شاتر چرخشی آن است. عملکرد این شاتر نسبت به دوربین a6300  تفاوتی نکرده و اگر امیدوار بودید که با دوربین جدید a6500 به تصاویر درخشان تری دست پیدا کنید کاملاً نا امید خواهید شد. به طور کلی باید گفت که نوآوری چندانی در دوربین a6500 نسبت به دوربین قبلی a6300، به چشم نمی خورد. در مورد عملکرد ویدئو نیز هر دو دوربین همانند هم عمل می کنند هرچند دوربین a6500 به دلیل سیستم اتوفوکوس و نمایشگر لمسی، مزایایی را نسبت به مدل قبلی خود دارد.

1420655398

دوربین Sony a6000 دوربین HD خوبی بود. سپس با ظهور a6300 کیفیت ۴K و اتوفوکوس سریع به کاربران ارائه شد. اما در دوربین a6500، کمبود یک ویژگی خاص مانند فیلترهای ND داخلی، کیفیت بهتر ضبط تصاویر codec و bit rate و یا ورودی هدفون بسیار به چشم می خورد. برای کمپانی سونی، این دوربین در درجه اول یک دوربین عکاسی به شمار می آید. اگرچه طبق آماری که شرکت سونی ارائه داده است، بسیاری از کاربران این دوربین را برای استفاده به منظور ساخت ویدئوهای حرفه ای خریداری کرده اند. اما این دسته از کاربران باید انتقادات خود را مبنی بر اینکه به کارایی بیشتری برای تصویربرداری با این دوربین احتیاج دارند، به گوش شرکت سونی برسانند!

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.