مقایسه Osmo RAW با دوربین های سینمایی حرفه ای

دوربین DJI Zenmuse X5R می تواند با آداپتور Osmo X5 به گیمبال DJI Osmo وصل شود و تصاویر با کیفیت ۴K را به همراه لرزشگیر Osmo با اندازه بسیار کوچک ارائه دهد.
برای دیدن کیفیت این دوربین آزمایشاتی انجام شده که در آن دوربین Zenmuse X5R با دوربین های حرفه ای سینمایی مقایسه شده است.


دوربین DJI Osmo RAW یک دوربین جسورانه است، بسیار کوچک، سبک وزن و با وعده ارائه تصویر با کیفیت ۴K RAW که می تواند در صورت اتصال به DJI Inspire 1 به تصویربرداری هوایی نیز بپردازد. گیمبال موجود، این سیستم را به یک ابزار بسیار کاربردی تبدیل می کند. قابلیت تصویربرداری ۴K RAW باعث می شود که این دوربین با دوربین های بسیار حرفه ای تر و گران تری وارد رقابت شود.

دینامیک رنج :

اندازه گیری دینامیک رنج به خصوص در مورد دوربین های RAW که پردازش تصویر توسط کاربر انجام می شود سخت است. با استفاده از نرم افزار DaVinci Resolve تلاش شد تا تصویر تا حد امکان فلت شود و پس از آن دینامیک رنج تصویر اندازه گیری شد.
دینامیک رنج بالا به ما اجازه می دهد تا در صحنه هایی که کنتراست زیادی برقرار است سایه ها و نقاط پرنور را بهتر ثبت کنیم. دوربین X3 که روی نسخه اصلی Osmo قرار دارد دینامیک رنج بسیار پایینی را دارا می باشد که در صورت تصویربرداری از مناظر و به خصوص تصویربرداری هوایی مشکل آفرین است.
دینامیک رنج قابل استفاده در تصویر توسط نرم افزار DSC labs XYLA-21 اندازه گیری می شود. لنز مورد استفاده برای دوربین های حرفه ای، Zeiss 50mm Cp2 Macro است که با Osmo قابل استفاده نیست، به همین دلیل برای این دوربین از لنز ۱۵mm F/1.7 MFT که همراه خود دوربین بود استفاده شد.
نرم افزار حدود ۱۲ استاپ دینامیک رنج قابل استفاده را از تصویر DJI Osmo RAW اندازه گرفت. که مشابه دینامیک رنج Sony A7S II است، این میزان ۳ استاپ از Blackmagic URSA mini بیشتر بوده و ۲ استاپ از Arri ALEXA کمتر است.


DJI ادعا می کند که دینامیک رنج قابل استفاده Zenmuse X5R حدود ۱۲٫۸ استاپ است. توجه داشته باشید که یک دوربین RAW لزوماً دینامیک رنج بیشتری ندارد، تست های متعدد همه این نکته را ثابت می کنند. امکان این وجود دارد که Znmuse X5 دینامیک رنج مشابهی را به شما بدهد. البته RAW درجه بندی بهتری دارد و آزادی بیشتری در مراحل بعد از تولید دارد، همچنین قابلیت تغییر درجه بندی بیشتری در این فرمت وجود دارد و از پایین آمدن کیفیت جلوگیری می کند. در نواحی تاریک تصویر هم مانند URSA Mini دارای نویز است. ۱۲ استاپ دینامیک رنج قابل استفاده سطح مناسبی برای یک دوربین سینمایی است و همانی است که دوربین Canon C300 mark II به آن دست یافت. و مثل همیشه Arri ALEXA با ۱۴ استاپ دینامیک رنج قابل استفاده شکست ناپذیر به نظر می رسد.

کیفیت تصویر :

شات هایی که در پایین مشاهده می کنید در بهترین ISO هر دوربین گرفته شده اند.


همانطور که می بینید، با وجود مشکلاتی که از طرف لنز بوجود آمده است DJI Osmo RAW بسیار به Canon C300 II نزدیک است و کمابیش با VariCam 35/LT برابر است. Sony a6300 تنها دوربینی است که از نظر رزولوشن نسبت به بقیه برتری زیادی دارد.
با نگاه به a6300 متوجه می شویم که اندازه دوربین، فاکتور اصلی در کیفیت نیست. DJI Osmo RAW نیز همین موضوع را با کیفیتی که نزدیک به دوربین های بزرگ سینمایی است تأیید می کند. تصاویر دیگری از مقایسه بین Osmo RAW و چند دوربین سینمایی را می بینید:

در کل می شود گفت که از نظر کیفیت تصویر DJI Osmo RAW می تواند به شکل قابل توجهی با دوربین های حرفه ای سینمایی که در حال حاضر در بازار هستند رقابت کند.

نور کم :

 

DJI Osmo RAW X5R در ISO 100 می درخشد اما وقتی که ISO را بالاتر ببرید با افت کیفیت شدید مواجه خواهید شد. برای شات هایی که در بالا می بینید حداقل پردازش انجام شده و می توانید ببینید که در ISO 800 نویز قابل توجهی دیده می شود. به عکسی که بالاتر گذاشتیم دقت کنید، با کمی تغییرات رنگِ سیاه بهتر دیده می شود و نویز کاهش یافته است، این نکته باید در زمان تصویربرداری RAW مورد توجه قرار گیرد که می توانید بعدتر تغییراتی را ایجاد کنید و کیفیت را بالا ببرید. اما در دوربین هایی که از فرمت RAW پشتیبانی نمی کنند این قابلیت وجود ندارد.
واضح است که Zenmuse X5R در نور کم خارق العاده نیست و DJI Osmo RAW باید در ISO هایِ پایین استفاده شود. توصیه نمی کنیم که برای شات هایی که نیاز به کیفیت زیاد دارند از ISO 800 بالاتر بروید. بهترین حالت، استفاده از پایین ترین ISO ممکن است زیرا که Osmo RAW همیشه با ISO 100 ضبط می کند. هرگونه تنظیم دیگری که استفاده کنید فقط پیش نمایش است و باید بعداً در مرحله بعد از تولید ISO مورد نظر را انتخاب کنید.

فاصله بین فشار دادن شاتر و آغاز ضبط :

فاصله ای که بین فشار دادن دکمه شاتر و آغاز شدن ضبط وجود دارد و سنسورهای CMOS را تحت تأثیر قرار می دهد می تواند در شات هایی که حرکت زیادی در آنها وجود دارد مشکل ساز باشد. و دوربین Zenmuse X5R که روی DJI Osmo RAW و DJI Inspire 1 قرار می گیرد قرار است که با شات های پر حرکت سر و کار داشته باشد.
متأسفانه، Zenmuse X5R در این زمینه عملکرد مناسبی ندارد و با ۲۵ میلی ثانیه فاصله جزو دوربین هایی است که کارکرد بدی در این زمینه دارند.

نتیجه گیری :


به این دوربین و گیمبال کوچک ۴K نگاه کنید! DJI Osmo RAW قطعاً خریداران خودش را پیدا خواهد کرد، یک دوربین و گیمبال کوچک که تصویر ۴K RAW را در ۲۴p ارائه می دهد. دوربین مشابهی با پشتیبانی از RAW پیدا نخواهید کرد. استفاده از این دوربین بسیار آسان است و می تواند به یک پهپاد مقرون به صرفه و کارآمد متصل شود. سؤالی که پیش می آید این که است که آیا این دوربین می تواند با استانداردهای سینما همخوانی داشته باشد و تصاویر با کیفیت ارائه دهد؟
با مشاهداتی که تا بحال به دست آورده ایم، گرفتن یک نتیجه قطعی سخت است. از یک نظر، تصویری که دریافت می کنیم بسیار عالی است، درجه بندی های زیبا و عمیق دارد، رزولوشن بالایی دارد و طبیعی به نظر می رسد. اگر به فیلم های Inspire 1 عادت کرده اید، با استفاده از این دوربین قطعاً متعجب خواهید شد، و تفاوت آن با یک دوربین حرفه ای سینمایی مانند VariCam,Alexa یا C300 Mark II در صورتی که از نظر نرم افزاری تنظیمات درست اعمال شود بسیار ناچیز خواهد بود. البته Zenmuse X5R به سادگی جای یک دوربین سینمایی را نخواهد گرفت. و دوربینی مانند Arri ALEXA به طور کلی در سطح دیگری است. اما Osmo RAW برای کاربری های خاص مناسب خواهد بود.


چند نکته منفی در مورد Osmo RAW وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برای یک دوربین سینمایی واقعی فاصله بین فشار دادن شاتر تا شروع فیلمبرداری واقعاً بد است. دوربین Canon 1D C که از سری دوربین های سینمایی Canon است هم سرعت مشابهی دارد اما DJI Osmo RAW در شرایط پر حرکت استفاده می شود و لازم است که سریعتر باشد. نکته منفی دیگر، کارکرد نه چندان خوب در نور کم است. اگر قبل از این از دوربین های DSLR استفاده می کردید، Osmo RAW را محدود کننده خواهید دید. اما اگر از دوربین های Blackmagic یا دوربین های نگاتیو خور استفاده می کردید چندان تفاوتی نخواهید دید.

در کل DJI Osmo RAW یک ابزار بسیار عالی و قابل توجه است. در صورت استفاده به دست فیلمبردار مناسب، و پردازش مناسب فایل RAW یک وسیله بسیار کاربردی است. در واقع این محصول فقط یک دوربین نیست، بلکه یک راه حل مناسب فیلمبرداری در حرکت یا در هواست. آیا قیمت ۴۰۰۰ دلاری زیاد است؟ بله. آیا ارزش خرید دارد؟ تصمیم با شماست.

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.