نکاتی مفید برای عکاسان مبتدی

اگر بالاخره تصمیم خود را برای یادگیری عکاسی گرفته اید مایه خرسندی است، زیرا عکاسی رشته ای سرگرم کننده بوده که لذتی بی پایان را برای شما به ارمغان خواهد آورد. نکات بسیاری در زمینه عکاسی برای یادگیری وجود دارد از ترکیب بندی و نورپردازی گرفته تا آشنایی با تجهیزات عکاسی و … .

با در نظر داشتن این نکات، مطالعه لیست زیر و به کار گرفتن آنها در آغاز راه عکاسی کمک شایانی به شما خواهد کرد.

وقت زیادی برای کار کردن با دوربین خود اختصاص دهید

مقاومت در برابر اغواگری یک دوربین جدید برای هر عکاسی مشکل خواهد بود. اما اشتیاق به عکاسی با یک دوربین جدید اشتباهی است که برخی افراد با این تصور که به ثبت تصاویر بهتر منجر می شود، مرتکب می شوند.

درست است که تجهیزات تازه تر امکانات بیشتری را به شما ارائه می دهند، اما در نهایت این دوربین نیست که مسئول ترکیب بندی قوی و یا انتخاب یک سوژه جذاب خواهد بود. در حقیقت بیشتر موارد برای تهیه یک عکس خوب به شما بستگی دارد.

بنابراین، به جای خرید یک دوربین جدید، به تمرین با دوربین خود بپردازید. هر چه عکس های بیشتری بگیرید، مهارت های بیشتری هم کسب خواهید کرد. هنگامی که به تمام قابلیت های دوربین فعلی خود مسلط شدید، می توانید به خرید یک دوربین جدید فکر کنید.

هرگز بدون دوربین خانه را ترک نکنید

دوربین شما باید همیشه در کنار شما باشد. امروزه، گوشی های موبایل دوربین هایی دارند که برای گرفتن عکس های معمولی و تمرین ترکیب بندی بسیار عالی می باشند. شانس مواجه شدن با سوژه های خاص هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. نکته این است که با همراه داشتن دائمی دوربین خود، می توانید از موقعیت پیش آمده نهایت استفاده را برای خلق عکس های زیبا ببرید. و هر چه بیشتر تمرین کنید در ترکیب بندی، نورپردازی و دیگر اصول عکاسی قوی تر خواهید شد.

علاوه بر این، با تمرین بیشتر دید بصری شما نیز تقویت شده و به تدریج عناصری همچون نور، سایه، رنگ یا بافت را به گونه ای خواهید دید که به شما اجازه می دهد از آنها برای زیباتر شدن تصاویر خود نهایت استفاده را ببرید.

 

 

شما به یک سه پایه احتیاج دارید

گاهی گرفتن دوربین با دست برای عکاسی بهترین راه حل ممکن نیست و هر شرایطی به شما این اجازه را نمی دهد که با سرعت شاتر کافی برای ثبت عکس های واضح کار کنید. به همین دلیل گاهی باید از سه پایه استفاده کرد.

اما صدها نوع سه پایه با سایزها و مدل های مختلف در بازار وجود دارند که انتخاب را به خصوص برای تازه کارها مشکل می کنند. سه پایه ای که با کیفیت بوده و با پایه های قوی ایستایی کافی را برای ثابت نگه داشتن دوربین داشته باشد، و به سادگی بتوان دوربین را بر روی آن نصب کرد، بهترین گزینه ممکن برای خرید است.

 

در قانون یک سوم استاد شوید و سپس این قانون را بشکنید

قانون یک سوم اولین و ابتدایی ترین قانون ترکیب بندی است که اکثر عکاسان در ابتدای کار می آموزند. در مورد این قاعده مطالعه کنید تا بدانید که از کجا سرچشمه گرفته، چگونه باید آن را به کار برد، و کجا می توان آن را زیر پا گذاشت. پس از آن به اهمیت قانون یک سوم پی برده و به چگونگی کاربرد آن برای دستیابی به بهترین نتایج بصری مسلط خواهید شد.

لیستی از موضوعات مناسب برای عکاسی تهیه کنید

لیستی از تمام ایده های عکاسی خود یادداشت کرده و یا در گوشی موبایل خود ذخیره کنید و همیشه آن را همراه داشته باشید. این کار دو مزیت را برای شما به دنبال خواهد داشت: ابتدا، این لیست به عنوان راهنمایی برای خلاقیت شما و تشویق شما برای تفکر در مورد تمام مکان ها و چیزهایی که علاقه به ثبت آنها در تصویر دارید، عمل می کند. دوم، این کار به شما اجازه می دهد تا با گرفتن هر عکس از موضوعات مورد نظر، آن را از لیست حذف کرده و حس پیروزی به شما دست دهد.

همچنین، با این کار مشخص می کنید که چه اهدافی در عکاسی مد نظر شماست و برای رسیدن به مهارت های جدید و پیشرفت در این زمینه تلاش بیشتری کنید.

 

 

از آثار دیگر عکاسان ایده بگیرید

وقتی به تازگی شروع به عکاسی کرده اید، تشخیص ژانر و سبک مورد علاقه تان احتمالاً کمی مشکل خواهد بود. اینجاست که پای تماشای تصاویر دیگر هنرمندان و الهام پذیری از آنها به میان می آید.

صرف زمانی برای مرور عکس ها در سایت هایی همچون اینستاگرام، فلیکر و حتی جستجوی انواع مختلف عکاسی در گوگل به پرورش خلاقیت شما نیز کمک خواهد کرد. هدف دیگر از این کار ارتقای دید بصری و شکل دهی زیبایی شناسایی فردی شما است، بنابراین از کپی کردن آثار دیگران اجتناب کنید.

انجام این کار به شما کمک می کند تا به تدریج متوجه شوید که به عنوان یک عکاس چه موضوعاتی برای شما جذابیت دارند.

 
از اشتباه کردن نترسید

اشتباه کردن در هر زمینه ای امری اجتناب ناپذیر است. در مورد عکاسی تنظیم اشتباه نوردهی و یا ترکیب بندی نامناسب آزار دهنده خواهد بود. اما، اگر به این خطاها به عنوان فرصت هایی برای یادگیری بنگرید آنها به دروازه ای برای پیشرفت شما در عکاسی تبدیل خواهند شد.

با در نظر داشتن این مورد، عکاسی را با اشتیاق دنبال کنید. از هر موضوعی که می خواهید عکس بگیرید. تنظیمات دوربین خود را یاد بگیرید. سوژه های تازه را در نظر گرفته و به یادگیری تکنیک های جدیدتر بپردازید. و پس از انجام این کارها، کمتر نگران خلق تصاویر بی نقص باشید و به کسب تجربه و یادگیری ادامه دهید.

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.