چهار اشتباه ساده که کیفیت عکس های شما را پایین می آورد

وقتی پای گرفتن یک عکس خوب به میان می آید، اشتباهات زیادی ممکن است در این مسیر رخ دهد. در این زمینه جنبه های خلاقانه عکاسی مثل ترکیب بندی را باید در نظر گرفت، اما به مسائل تکنیکی مانند آشنایی با نوردهی، یا چگونگی تنظیم دوربین برای دستیابی به بهترین نتیجه نیز باید دقت کرد. اما گاهی ساده ترین اشتباهات آن هایی هستند که باعث ایجاد نقص در تصاویر شما می شوند. با در نظر داشتن این نکته، به چهار خطای رایج فنی که با کمی دقت می توان از بروز آنها جلوگیری کرد، می پردازیم.

کاربرد نقطه فوکوس اشتباه

 

بسیاری از عکاسان، به ویژه عکاسان مبتدی، برای گرفتن عکس های واضح به دوربین وابسته هستند. اگرچه این کار ممکن است در برخی موارد به شما کمک کند، اما در موارد دیگر احتمالاً دوربین این کار را کاملاً اشتباه انجام می دهد؛ زیرا بر روی چیزی غیر از سوژه شما فوکوس می کند.

راه حل : برای اطمینان از این که عکس های شما به طور واضح در فوکوس هستند، باید خود، نقطه فوکوس را انتخاب کرده و مطمئن شوید که این نقطه بر روی سوژه شما قرار دارد. زمانی که این کار را یاد بگیرید، متوجه می شوید که عکس های شما واضح تر از قبل خواهند شد.

عکاسی با دیافراگم اشتباه

عکاسی با دیافراگم های بالا نیز می تواند به عدم وضوح تصاویر شما منجر شود. به عنوان مثال، اگر در عکاسی پرتره با یک لنز پرایم و با دیافراگم ۱٫۸ کار کنید، عمق میدان شما بشدت کاهش پیدا می کند. بصورتی که اگر از دو یا چند نفر عکاسی کنید، احتمالاً یک نفر در فوکوس بوده و بقیه افراد وضوح کافی را نخواهند داشت. و یا حتی احتمال می رود در عکس پرتره، برخی اجزای صورت سوژه خارج از فوکوس باشند.

راه حل : با دیافراگم های پایین تر عکاسی کنید. سعی کنید دیافراگم های ۲٫۸ یا ۴ را انتخاب کنید که عمق میدان کافی برای جلوگیری از ایرادات فوکوس را در اختیار داشته باشید. در این صورت می توانید بک گراندهایی با بوکه های زیبا هم خلق کنید.

 

ترس از افزایش دادن ISO

 

در گذشته بسیاری از عکاسان عقیده داشتند که هر چه ایزو بالاتر باشد، نویز تصویر هم بیشتر خواهد شد. این اعتقاد به دلیل عملکرد ضعیف دوربین های دیجیتال قدیمی بود. در حالی که دوربین های امروزی عملکرد ISO بسیار خوبی دارند اما همچنان عکاس های زیادی از انتخاب ایزوهای بالا می ترسند.

ولی این ترس بی مورد است، چون موقعیت هایی وجود دارند که در آنها باید با گرفتن دوربین در دست عکاسی کنید. و این کار به این معنی است که باید از سرعت شاتری استفاده کنید که به اندازه کافی برای جلوگیری از ایجاد motion blur بالا باشد.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید انجام دهید افزایش ISO است که حساسیت سنسور دوربین را در برابر نور افزایش می دهد.

راه حل :  جسور باشید و ISOهای بالاتر را انتخاب کنید. در فضاهای آفتابی، بدون هیچ مشکلی می توانید تا ISO 400 را انتخاب کنید. در سایه یا هنگام غروب آفتاب، با ISO 1600، و در شب با ISO 3200 یا ۶۴۰۰ به ثبت تصاویر بپردازید.

به این صورت متوجه خواهید شد که وجود نویز بسیار کمتر از چیزی خواهد بود که انتظار داشتید. حتی ممکن است احساس کنید که وجود مقداری نویز، حس پویایی جالبی به عکس های شما می بخشد.

به کار نبردن جبران نوردهی

 

وقتی که در برخی شرایط در نورپردازی دچار مشکل می شوید، باید از جبران نوردهی که با علامت +/- بر روی دوربین شما مشخص شده به عنوان راه حل استفاده کنید. با این حال بسیاری از عکاسان آماتور این گزینه را به کار نمی برند. اساساً نورسنج دوربین شما بعد از دیدن یک صحنه سعی می کند همه چیز را بصورت خاکستری خنثی درآورد. در بسیاری شرایط این کار هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

به هر حال، وقتی شرایط نوری چالش برانگیز است، مثل زمانی که تُن های روشن یا تیره زیادی داریم، نورسنج دوربین ممکن است در تشخیص صحیح میزان روشنایی و یا تاریکی صحنه دچار خطا شود. به عنوان مثال، اگر از یک منظره برفی عکس می گیرید، سفیدی بیش از حد تصویر دوربین را دچار این تصور می کند که صحنه بیش از حد سفید است و در نتیجه عکس را بیش از حد تیره کرده و برف به جای سفید، خاکستری رنگ دیده می شود.

راه حل : از جبران نوردهی استفاده کنید. این گزینه به شما امکان می دهد تا تصویر را روشن تر و یا تیره تر کنید. برای نمونه، اگر می خواهید تصویر روشن تری ثبت کنید، از علامت + استفاده کرده و اگر تصویر تیره تری مد نظر شماست علامت – را به کار ببرید. محدوده جبران نوردهی به نوع دوربین شما بستگی دارد.

 

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.