چه زمانی از فیلتر پولاریزه استفاده کنیم؟ – بخش دوم

در بخش قبلی این مطلب با مزیت های کاربرد فیلتر پولاریزه برای عکاسی منظره آشنا شدید. در ادامه این بحث و در این مطلب به موقعیت هایی که در آنها استفاده از فیلتر پولاریزه ایده جالبی نیست، پرداخته ایم :

زمانی که می خواهید مرطوب بودن سطوح خیس را بخوبی نمایش دهید

برخی اوقات حذف درخشش خیس بودن در عکاسی منظره، به زیبایی تصویر خدشه وارد می کند. علاوه بر این، نمایش آب می تواند انعکاس نرمی را ایجاد کرده و باعث عمق بخشیدن به تصویر و جذابیت آن شود. به همین ترتیب، گاهی ممکن است نخواهید داخل آب دیده شود و در عوض مانند عکس بالا بخواهید از آب به عنوان بازتاب دهنده صحنه استفاده کنید.

اما اگر متوجه شوید که بازتاب ها شدید هستند و باعث منحرف شدن چشم از سوژه اصلی می شوند، از فیلتر پولاریزه استفاده کنید. و در صورتی که این انعکاس ها نرم و نامحسوس بودند، به عکاسی بدون فیلتر پولاریزه ادامه دهید.

شرایط نوری نامناسب

همانگونه که پیشتر هم اشاره شد، پولاریزه میزان نور ورودی به لنز را کاهش می دهد. پس بطور طبیعی، اگر در نور کم عکاسی می کنید، کاربرد فیلتر پولاریزه شما را به نتایجی که مد نظر دارید، نخواهد رساند.

صحنه های پر از درخت، دره ها، یا تصویربرداری در هنگام غروب و … موقعیت هایی هستند که باید بدون فیلتر پولاریزه از آنها عکاسی کرد. به همین ترتیب، اگر در فضای بیرونی شب از موضوعاتی مثل آسمان شب عکاسی می کنید، کاربرد پولاریزه هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

برای مثال، اگر ماه سوژه عکاسی شماست. کاربرد پولاریزه فقط دوربین شما را وادار می کند تا با سرعت شاتر پایین تر یا ایزوی بالاتر عکاسی کند.

هنگامی که نور رنگ شدیدی دارد

وقتی که همانند زمان غروب آفتاب رنگ های زیادی در فضا وجود دارد، برداشتن فیلتر پولاریزه از روی لنز می تواند به بهتر شدن تصویر شما کمک کند. چون این رنگ ها بر روی هر سطح خیسی در عکس منعکس خواهد شد. بنابراین، اگر در کنار ساحل از غروب آفتاب عکاسی می کنید، عدم استفاده از فیلتر پولاریزه به شما این امکان را می دهد تا نور منعکس شده زیبا را بر روی هر سنگ بیرون زده از آب ثبت کنید. علاوه بر این، نزدیک غروب آفتاب وقتی مانند عکس بالا نور به رنگ زیبای طلایی در می آید، عکاسی بدون فیلتر پولاریزه باعث بهتر دیده شدن رنگ ها می شود. این کار به خلق تصاویر پر احساس تر با نورها و رنگ های بیشتر منجر می شود.

هنگام عکاسی از رنگین کمان

رنگین کمان تنها انعکاس نورها نیست، و شکست و پراکندگی نور هم می باشد. و یک فیلتر پولاریزه باعث کاهش درخشش رنگ های رنگین کمان خواهد شد. در نتیجه، در هنگام عکاسی از منظره ای با یک رنگین کمان، فیلتر پولاریزه را برداشته و بدون آن عکاسی کنید. خواهید دید که رنگ ها با شدت و جنب و جوش بیشتر ثبت خواهند شد.

نکات پایانی

با مطالعه این مطلب متوجه شدید که موقعیت های بسیاری وجود دارند که در آنها نباید از فیلتر پولاریزه استفاده کرد. و البته مواقعی هم هستند که در آنها در اختیار داشتن فیلتر پولاریزه نکته مثبتی به شمار می رود.

اگرچه همیشه نباید از فیلتر پولاریزه استفاده کنید، اما همچنان در اختیار داشتن این وسیله مهم به خصوص برای عکاسی طبیعت بسیار کاربردی خواهد بود. و قطعاً در انتخاب فیلتر پولاریزه باید دقت کرده تا مدلی باکیفیت بالا را برای ایجاد بهترین تصاویر خریداری نمایید.

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.