چه زمانی از فیلتر پولاریزه استفاده کنیم؟ – بخش اول

در تمام مطالب مرتبط با عکاسی گفته شده که فیلترها ابزارهایی مهم در زمینه عکاسی، به خصوص عکاسی منظره و طبیعت، هستند. دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره شده است. علاوه بر این موقعیت هایی وجود دارد که نباید در آنها از فیلتر پولاریزه استفاده کرد. و دانستن این نکته که چه زمانی نباید از این فیلتر استفاده کرد، به اندازه این که بدانید چه وقت باید آن را به کار ببرید اهمیت دارد. در قسمت اول این مطلب به موارد کاربرد فیلتر پولاریزه می پردازیم.

موارد کاربرد فیلتر پولاریزه

مزیت کاربرد فیلترهای پولاریزه این است که تمام مشکلات مربوط به عکاسی در فضاهای بیرونی از جمله موارد زیر را برطرف می کنند …

کاهش بازتاب های خیره کننده نور

اگر در صحنه ای آب وجود دارد، یک فیلتر پولاریزه انعکاس های نور خورشید و یا آب را به حداقل خواهد رساند  و با این کار ظاهر و حس تصویر را بهبود خواهید بخشید. همچنین، پولاریزه انعکاس های اضافی سطوح مرطوب را که ممکن است در مناظر با آنها روبرو شوید حذف خواهد کرد. این مسئله به معنی رسیدن به تصویری با رنگ های عمیق تر و با اشباع بیشتر، و بدون بازتاب آزاردهنده نور آفتاب می باشد.

عکاسی با سرعت های پایین شاتر

نکته ای که برخی عکاسان از آن بی خبر هستند، این است که با استفاده از فیلتر پولاریزه می توان با سرعت های شاتر پایین در مقایسه با حالت معمولی عکاسی کرد.

در واقع، فیلتر پولاریزه نیز به اندازه یک فیلتر ND قدرت توقف نور را ندارد اما به شما اجازه می دهد با سرعت های پایین تر شاتر هم به عکاسی بپردازید.

برجسته تر نشان دادن ابرها

فیلتر پولاریزه نه تنها ابرها را مشخص تر نشان می دهد، بلکه به عمیق تر کردن رنگ آبی آسمان هم کمک می کند. به همین دلیل است که کاربرد پولاریزه غبار و مه را نیز کاهش خواهد داد. در نتیجه، فیلتر پولاریزه آسمان را به نقطه مثبت و تأثیرگذار تصویر شما تبدیل می کند.

 

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.