چگونه نویز ایجاد شده در تصاویر را به سرعت برطرف کنیم؟

نویز دیجیتال – که شبیه به گِرِین در فیلم های قدیمی می باشد – می تواند به صورت خلاقانه مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، در یک عکس سیاه و سفید، نویز دیجیتال می تواند باعث بی کیفیت دیده شدن تصویر شود، اما با کمی خلاقیت بصری می توان آن را به عکسی جذاب تبدیل کرد. اما گاهی اوقات نیز باید با این مشکل مقابله کنید. اگرچه، شرایط با نور کم نیازمند عکاسی با ایزوی بالاتر است که این عامل ایجاد نویز را تشدید می کند.

در گذشته، بسیاری از عکاسان در مرحله ویرایش به کاهش نویز می پرداختند، اما این کار به معنی از دست دادن جزئیات تصویر و دستیابی به تصویری نرم و یکدست می باشد.

اما اکنون شما را با راهی جدید برای کاهش نویز تصویر آشنا خواهیم کرد. برای این منظور باید از نرم افزار فتوشاپ کمک گرفته و با استفاده از Image Averaging عکس ها را با هم ترکیب کنید. از طریق ترکیب عکس ها با یکدیگر، نور تصویر افزایش پیدا می کند. یعنی اگر شما دو عکس را هریک با ایزوی ۱۶۰۰ گرفته اید، با ترکیب آنها با یکدیگر به تصویری با روشنایی معادل ایزوی ۸۰۰ خواهید رسید. و یا با ادغام چهار عکس که با ایزوی ۳۲۰۰ ثبت شده اند، به تصویری با نور معادل ایزوی ۸۰۰ می رسید.

همانگونه که در بالا اشاره شد، به این دلیل که ایزوی بالاتر به ایجاد نویز بیشتر منتهی می شود، با کاربرد این تکنیک، ایزو و در نتیجه نویز تصویر را کاهش خواهید داد. این تکنیک جالبی است اما ممکن است مشکلاتی را هم برای شما ایجاد کند.

اول از همه، برای نتیجه گرفتن از این تکنیک به مجموعه ای از عکس های خود احتیاج خواهید داشت. اگر تنها یک تصویر در اختیار داشته و قصد اصلاح نویز آن را دارید، این تکنیک برای شما کاربردی نخواهد داشت.

دوم، در هنگام ترکیب عکس ها با یکدیگر، هر نوع حرکت در تصویر و تغییر محل سوژه از نقطه ای به نقطه دیگر در کادر، باعث محو شدن عکس نهایی خواهد شد. اما خوشبختانه، از طریق کاربرد Layer Mask در فتوشاپ این ایراد را می توان برطرف کرد.

ممکن است تکنیک ذکر شده پیچیده به نظر برسد، اما با انجام آن متوجه خواهید شد که اینگونه نیست.

 

پست‌های مرتبط...

نوشتن یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.